Gotthardský základní tunel je od srpna částečně uzavřen. Jen díky staré trati není Ticino odříznuto od dopravy.
Gotthardský základní tunel je od srpna částečně uzavřen. Jen díky staré trati není Ticino odříznuto od železniční dopravy. Nyní by měla být trať dlouhodobě zachována.Ve spirálovitých tunelech kolem kostela ve Wassen (Uri) je opět rušno – jak bylo po desetiletí obvyklé. Z důvodu částečné uzavírky Gotthardského úpatního tunelu přes horskou trasu jezdí prakticky všechny dálkové vlaky SBB do Ticina. Jednotlivé osobní vlaky projíždějí základním tunelem pouze mezi pátečním večerem a nedělním večerem. SBB také vede některé nákladní vlaky přes horskou trasu. Spolkové dráhy odhadují, že základní tunel bude znovu plně k dispozici až v září.
Vykolejení nákladního vlaku v základním tunelu v srpnu 2023 dalo všem jasně najevo, jak důležitá zůstává stará trať jako odklonová trasa. Federální vláda to chce nyní zachovat v delším časovém horizontu, jak je patrné z rozhodnutí, kterému se dosud věnovala jen malá pozornost. V reakci na interpelace radních Uri Josefa Dittliho (FDP) a Heidi Z’graggen (Mitte) zemská vláda koncem loňského roku prozradila, že spolková vláda a SBB chtějí do Gotthardské horské železnice investovat miliardu franků. Ta by měla být v příštích desetiletích kompletně zrekonstruována.
Švýcarská vláda a SBB o investici rozhodly již před vykolejením vlaku. „Přerušení provozu jen potvrdilo, že alternativní trasa na Gotthard je důležitá,“ říká Michael Müller, mluvčí Spolkového úřadu pro dopravu (BAV). Jde o obnovu tunelů, mostů a dráhy po celé trase. Větší investice jsou plánovány od roku 2029 do roku 2032 ze smlouvy o provedení práce s SBB.
Velká část technologických systémů dráhy se blíží ke konci své životnosti, říká mluvčí SBB Reto Schärli. Týká se to zejména četných inženýrských staveb a další železniční techniky. Spolkové dráhy chtějí v letech 2025 až 2050 investovat dvoucifernou milionovou částku ročně. Peníze pocházejí z fondu železniční infrastruktury. Železnice by podle Schärliho měla zůstat dvoukolejná.
Ještě před několika lety to bylo všechno, jen ne samozřejmé. Dálková doprava nyní prochází úpatním tunelem, řekl tehdejší šéf SBB Andreas Meyer v roce 2016 při jeho otevření. „Nemůžeme nabízet něco,co nikdo nevyužije.“ Všichni zákazníci by museli platit za předimenzovanou horskou trasu.SBB začaly odstraňovat drážní infrastrukturu, čehož po uzavření základního tunelu náhle hořce všichni zalitovali. Všude, kde to bylo možné, se v krátké době uvedly výhybky zpět do provozu, jak informoval odborný časopis „Schweizer Eisenbahn-Revue“ v prosinci.
Částečná demontáž infrastruktury byla způsobena tlakem na náklady. Úsilí potřebné k provozování horské trasy je však velké. Trasu s mnoha tunely a mosty je potřeba nejen udržovat, ale také chránit před přírodními nebezpečími, jako jsou laviny. V roce 2012 byla Gotthardská cesta několik dní uzavřena kvůli sesuvu hornin u Gurtnellen.
Kanton Uri byl potěšen rozhodnutím federální vlády a SBB. Je to „důležitý milník“, nedávno oznámil ekonomický ředitel Uri Urban Camenzind. Zachování horské železnice bylo vždy hlavním zájmem kantonu.
Investicemi je budoucnost Gotthardské horské dráhy zajištěna. Svým dílem přispěla i Südostbahn (SOB). Od roku 2020 provozuje „Treno Gottardo“ s dálkovými vlaky z Curychu a Basileje/Luzernu do Locarna v rámci koncese SBB na dálkovou dopravu, a to až do roku 2029. V letech po otevření základního tunelu nebyla původní železnice příliš atraktivní. Na horské trase se zpočátku využívaly pouze regionální vlaky, jejichž cestující museli přestupovat v Erstfeldu. „Treno Gottardo“, které SOB nabízí také turistům, je ale úspěšné. „Vlaky jsou velmi obsazené,“ říká na dotaz Thomas Küchler. SBB tento měsíc oznámila, že chce ve spolupráci se SOB pokračovat i po roce 2029.
Alternantivní trasy železniční sítě nejsou problémem pouze na Gotthardu. V roce 2021 byla nejdůležitější železniční trať v západním Švýcarsku, trať Lausanne-Ženeva, na několik dní přerušena poblíž vesnice Vaud Allaman. Spolková rada chce nyní vytvořit objízdné trasy i zde. Loni se rozhodlo na prvním úseku postavit nový tunel v oblasti Morges místo plánované třetí koleje.
Objízdnost tras je také problémem silničního provozu. V září byl Gotthardský silniční tunel na několik dnů uzavřen kvůli poškození stropu. Existuje sice alternativní trasa A 13 přes San Bernardino, ale zlepšení přinese až druhý tubus Gotthardského tunelu, který je právě ve výstavbě. Tím by se snížila rizika, protože doprava by byla při problémech oddělena různými trasami, píše Spolková rada v reakci na interpelaci Josefa Dittliho. Riziková situace ovšem zatím zůstává nezměněna. Než se doprava v Gotthardském tunelu rozdělí případně do různých směrů, bude to chvíli trvat: Po otevření druhého tubusu bude totiž nejprve zrekonstruován ten stávající.
Ve srovnání s jinými alpskými přechody jsou odklonové trasy ve Švýcarsku poměrně komplikované. Loňský sesuv půdy v srpnu u Maurienne v Savojsku přerušil hlavní železniční spojení mezi Francií a Itálií (Lyon-Modane-Turin) a i silniční. Vlaky byly zrušeny bez odklonů, protože železniční trať je stále uzavřena. Teprve od tohoto měsíce existuje alespoň náhradní spoj za vlaky TGV z Paříže do Milána s přestupem na autobus na jednom úseku.
Zdroj: ŽESNAD