Světová námořní rada (WSC) vyjádřila vážné obavy ohledně režimu přístavních poplatků, který oznámil obchodní zmocněnec USA (USTR), a varovala, že tato opatření mohou podkopat americký obchod, poškodit americké výrobce a oslabit úsilí o posílení národního námořního průmyslu.
„Oživení amerického námořního sektoru je důležitým a široce sdíleným cílem – cílem, který vyžaduje dlouhodobou legislativní a průmyslovou strategii. Uvítali jsme vizi nastíněnou v prezidentově nařízení, které navrhuje cílené iniciativy k posílení amerického loďařství, přístavů a odolnosti dodavatelského řetězce. Bohužel režim poplatků oznámený USTR je krokem špatným směrem, protože zvýší ceny pro spotřebitele, oslabí americký obchod a jen málo přispěje k oživení amerického námořního průmyslu,“ uvedl Joe Kramek, prezident a generální ředitel Světové rady námořní dopravy.
Obavy z poplatkového režimu USTR
Světová námořní rada nastínila několik klíčových obav:
– Retroaktivní přístavní poplatky: Uplatňování poplatků na plavidla, která jsou již na vodě, nepředstavuje žádnou podporu pro stavbu lodí v USA a naopak hrozí, že poškodí americké vývozce – zejména zemědělce – v době, kdy celosvětový obchod čelí značnému tlaku. Tyto zpětné sankce narušují dlouhodobé investiční plánování a zavádějí nové náklady a nepředvídatelnost pro americké podniky a spotřebitele.
– Poplatky vypočítané na základě čisté prostornosti (NT): Strukturování poplatků na základě velikosti lodí – čisté prostornosti (NT) – neúměrně penalizuje větší, efektivnější plavidla, která dodávají důležité zboží, včetně komponentů používaných v amerických výrobních linkách. Téměř polovina veškerého dovozu liniové lodní dopravy do USA se používá přímo v domácích výrobních procesech. Zvýšení nákladů na tyto zásilky se projeví v celém dodavatelském řetězci a zvýší výrobní náklady amerických podniků a v konečném důsledku i spotřebitelů. To bude rovněž znamenat postih pro americké přístavy, které vynaložily značné investice na rozšíření své kapacity, aby mohly přilákat a odbavit největší kontejnerové lodě sloužící obchodu.
– Poplatky pro automobilové dopravce: Kromě toho opatření USTR z tohoto týdne zahrnovala nový a dříve neoznámený poplatek založený na kapacitě ekvivalentní jednotce vozu (CEU) pro téměř všechny automobilové dopravce na světě. Toto svévolné opatření, zaměřené na všechny lodě postavené v zahraničí, dále zpomalí hospodářský růst USA a zvýší ceny automobilů pro americké spotřebitele, přičemž jen málo přispěje k podpoře amerických námořních investic.
– Právní a strategické obavy: MS rovněž upozornil na závažné právní problémy a poznamenal, že navrhované poplatky zřejmě přesahují pravomoci udělené obchodním právem USA.
Světové námořní sdružení vyzývá administrativu, aby toto kontraproduktivní opatření, které hrozí poškozením amerických spotřebitelů, výrobců a zemědělců, aniž by přineslo smysluplný pokrok v oživení amerického námořního průmyslu, znovu zvážila.
Výzva ke konstruktivním řešením
Světová námořní rada znovu potvrdila svůj závazek spolupracovat s administrativou a zúčastněnými stranami z odvětví na řešeních, která mohou skutečně posílit námořní odvětví USA. Konstruktivní cesty – jako jsou cílené investiční pobídky, zlepšení infrastruktury a zefektivnění regulačních procesů – mohou přinést trvalé výhody, aniž by narušily americký obchod nebo zvýšily náklady amerických výrobců a spotřebitelů.
Je rovněž důležité si uvědomit, že americký lodní průmysl již čelí značným omezením, včetně nevyřízených vojenských objednávek a přetrvávajícího nedostatku pracovních sil. Podobně nedostatek vyškolených a certifikovaných amerických námořníků omezuje možnosti rozšíření lodní dopravy pod americkou vlajkou, a to i v případě, že by se zlepšilo regulační prostředí.
Členové WSC jsou hrdí na to, že jsou nedílnou součástí americké ekonomiky a námořní komunity. Liniová lodní doprava zajišťuje 65 % amerického námořního obchodu, přispívá k americké ekonomice více než 2 biliony dolarů ročně a podporuje 6,4 milionu amerických pracovních míst, jejichž mzdy dosahují více než 420 miliard dolarů. Členové WSC rovněž představují 75 % plavidel zařazených do amerického programu námořní bezpečnosti a přinášejí do amerického námořního sektoru významné zkušenosti a odborné znalosti v oblasti stavby lodí.
„Světová námořní rada je i nadále plně odhodlána podporovat úsilí USA o oživení amerického námořního průmyslu,“ uzavřel Kramek. „Naléhavě vyzýváme tvůrce politik, aby prosazovali strategie, které podporují růst, posilují odolnost dodavatelského řetězce a vyhýbají se krokům, které by mohly poškodit americké vývozce, výrobce a spotřebitele v době, kdy je globální obchod již pod tlakem.“
Zdroj: World Shipping Council