Společnost East Bohemian Airport (EBA), která provozuje mezinárodní civilní letiště v Pardubicích, skončila minulý rok ve ztrátě 30,8 milionu korun. Pokračuje tak v záporných výsledcích, rok předtím činila ztráta 27,3 milionu korun. Tržby firmy se přitom výrazně zvýšily, ještě rychleji však rostly náklady, zjistila ČTK z výroční zprávy zveřejněné na webu společnosti. V zisku byla naposledy v roce 2014.
Minulý rok se zvýšil počet přepravených cestujících o více než 2000 na 82.891. Tržby za prodej zboží se meziročně zvýšily z téměř 19 milionů na více než 60 milionů korun. Z 19 milionů na 30,7 milionu korun se zvýšily tržby za prodej vlastních výrobků a služeb. Vloni vzrostl prodej leteckého paliva téměř na trojnásobek proti předchozímu roku. Tržby z leteckých aktivit, které zahrnují přistávací, přibližovací, handlingové a parkovací poplatky a poplatky za cestující, se zvýšily ze 14 milionů téměř na 25 milionů korun a tržby z neleteckých aktivit o 1,6 milionu na 5,7 milionu korun. Propadly se však ostatní výnosy, kam patří prodej dlouhodobého majetku a materiálu, ostatní provozní výnosy a úroky a dotace, z 17,9 milionu na pět milionů korun. Provozní hospodářský výsledek skončil na hodnotě minus 33,9 milionu korun.
Podle vedení společnosti se EBA přiblížila výsledkům nejúspěšnějšího roku posledních deseti let, roku 2018. Výnosy z provozní činnosti dosáhly 91 milionů korun, celkové náklady se zvýšily o 52 procent. „V důsledku obrovského zdražení dodavatelských služeb a významného zdražení energií to však nestačilo na kladný hospodářský výsledek, jenž se stále držel v záporných číslech -30 milionů korun,“ uvedl místopředseda představenstva a ředitel EBA Ivan Čech. Podle výročních zpráv ale i úspěšný rok 2018, kdy bylo přepraveno více než 147.000 pasažérů, skončil ztrátou téměř 16 milionů korun. Vloni svou roli sehrálo zvýšení osobních nákladů a odpisy dlouhodobého majetku.
Letiště minulý rok odbavilo 321 charterových letů a vrátilo se zhruba k výsledkům před pandemií onemocnění covid-19. Kvůli válce ale byly zrušeny pravidelné linky na Ukrajinu společnosti Wizzair a jedinou pravidelnou inku z Pardubic do Alicante provozovala společnost Ryanair. Přeprava leteckého nákladu se meziročně snížila z 203 tun na 169 tun.
Ve společnosti v roce 2022 pracovalo průměrně 34 zaměstnanců, o jednoho méně než rok předtím. Firma také využívala zaškolené brigádníky.
Civilní letiště v Pardubicích funguje od roku 1994. Společnost EBA vlastní ze dvou třetin město Pardubice, z jedné třetiny Pardubický kraj. Město v současnosti s hejtmanstvím vyjednává o odprodeji části svého podílu, aby oba subjekty měly stejný počet akcií. Akcionáři musí provoz letiště dlouhodobě dotovat. Společnost také plánuje dostavbu terminálu Jana Kašpara, který byl otevřen v roce 2018, měl by získat druhé nadzemní podlaží. Aby letiště získalo peníze na dostavbu, chce odprodat nepotřebné budovy původního terminálu. Náklady na výstavbu se odhadují zhruba na 80 milionů korun bez DPH.
Zdroj: ČTK