Praha 5, ulice U Trezorky, autobus SOR NB 12, linka 137

Dopravní odbory žádají, aby se řidičům autobusů ve veřejné dopravě doba čekání mezi spoji začala počítat do pracovní doby. Stěžují si na umělé prodlužování čekacího času, které se pak odráží v nižším výdělku. Poukazují na růst počtu hodin v zaměstnání. Odborový svaz dopravy (OSD) to uvedl v otevřeném dopise ministrovi práce Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL).

Odboráři vyzývají ke změně vládního nařízení, které čekací dobu a její proplácení od loňského července upravuje. Nastavení v předpisu vychází z loňského memoranda, které podepsali ministři práce a dopravy se zástupci krajů, dopravců a odborů.

Podle nařízení se čekání mezi spoji podle jízdního řádu, kdy řidič či řidička neřídí a nedělají jinou práci pro svého zaměstnavatele, do pracovní doby nezapočítává. Za každou celou hodinu čekací doby se ale od loňského července platí 1,25násobek hodinové minimální mzdy. Letos je to 155,50 koruny. Pauzy se sčítají za celý kalendářní měsíc. Odboráři žádají zrušení ustanovení.

„Doba čekání mezi spoji se zneužívá. Jako čekání mezi spoji je vykazována i doba, kdy zaměstnanci reálně vykonávají práci. Tím dochází k umělému a protiprávnímu snižování délky skutečně odpracované doby,“ uvedl předák svazu Luboš Pomajbík. Podle něj to vede ke skrytým přesčasům, které se ale nezapočítávají a neplatí podle běžných pravidel.

Odboráři si stěžují na to, že se přístup odráží ve výdělku. Zmiňují i možné ohrožení bezpečnosti cestujících a provozu na silnicích. „U dlouhodobě přetěžovaných řidičů a řidiček, kterým se stále zhoršují sociální a pracovní podmínky, dramaticky stoupá jejich únava, a s tím i možnost vzniku nehody,“ napsal Pomajbík.

Odborům vadí i letošní zrušení zaručených mezd ve firmách. Podle předáka to změnilo kolektivní vyjednávání a u zaměstnavatelů se „zcela ztratila motivace respektovat pro zaměstnance v hromadné dopravě v závazku veřejné služby určitou výdělkovou úroveň“.

O zachování proplácení přestávek mezi linkovými spoji se jednalo už v minulých letech. Loni se na něm nakonec dohodli ministři práce a dopravy se zástupci krajů, dopravců a odborů. Stanovili i výši odměny na 1,25násobku minimální mzdy. Memorandum podepsali v Praze loni 30. května. Většina služeb v autobusové dopravě je dotovaná. Ministerstvo dopravy už dřív uvedlo, že kraje by měly změnu odměn dopravcům kompenzovat, pokud to umožní smlouvy a předpisy o veřejných zakázkách.

Zdroj: ČTK