Osobní lodní dopravu v Česku od dob kolesových parníků do současnosti mapuje nová kniha autorů Petra Fialy a Pavla Gejdoše. Jde o první komplexní pohled na různé typy přepravy po hladinách řek a přehrad. Dříve dostupné knihy se věnovaly převážně lodím na Vltavě v Praze, případně na Slapech, Orlíku a Lipně. Jiné plavební provozy v Čechách a na Moravě nebyly knižně souhrnně zpracovány, pouze například jako součást soubornějších či regionálních publikací, řekl ČTK Gejdoš.

Knihu Osobní lodě v Čechách a na Moravě 1841–2021 vydal v květnu brněnský spolek Kultura & Management. Má 292 stran a obsahuje 1400 fotografií a dokumentů, včetně například momentky požáru lodě Družba na Orlické přehradě.

Autoři začínají rokem 1841, kdy začal brázdit hladinu Labe první český parník Bohemia. Kromě další historie plavby v různých úsecích Labe i Vltavy se samostatné kapitoly věnují dobovým parním člunům na Ohři v Chebu, Máchově jezeře, Vranovské přehradě na Znojemsku nebo Baťově kanále.

Kniha připomíná také zapomenuté lodní provozy – například na řece Svratce z Pisárek do Jundrova, v Karlových Varech, na nádrži Mšeno u Jablonce nad Nisou, Plumlovské přehradě na Prostějovsku, rybníku Olšovec v Moravském krasu, Sečské přehradě na Chrudimsku či Boleveckém rybníku v Plzni.

Kniha poslouží také jako cestovní průvodce, protože přibližuje nová a nyní funkční místa s lodní dopravou – Zámeckou Dyji v Lednici, horní a dolní Novomlýnskou nádrž na Břeclavsku, řeku Moravu na Hodonínsku, Dalešickou přehradu nebo nádrž Rozkoš. Představuje i podzemní plavbu v jeskyních v Moravském krasu, stejně jako bezmotorové čluny v soutěskách Hřenska a v Adršpašských skalách.

Podle Gejdoše bude kniha k dispozici primárně u provozovatelů lodní dopravy, ve specializovaných knihkupectvích a v turistických infocentrech.

Zdroj : ČTK

DPP